Man död i kraftig explosion i Göteborg

Publicerad 4 januari 2021 kl 15.31

Inrikes. En person har dött efter "omfattande skador" från en explosion i Säve i Göteborg på måndagseftermiddagen. Det är ännu oklart vad som exploderat.

Dela artikeln

Det var vid halv tre-tiden på måndagen som en man skadades allvarligt vid en explosion i Säve i Göteborg.

"Mannens skador är omfattande och polis, räddningstjänst och ambulans på väg till platsen", skriver polisen på sin hemsida.

Det är i nuläget oklart vad det är som har orsakat detonationen. Polisen säger inte heller om det skett inom- eller utomhus.

Enligt uppgifter till GT handlar det om en explosion inomhus.

– Det har skett i anslutning till eller i en lägenhet. Vi vet inte om det har skett på insidan eller utsidan, säger Hans-Jörgen Ostler vid polisen till GT.

Polisen har spärrat av området med en säkerhetsmarginal på hundra meter.

Enligt GP skedde detonationen utomhus i ett bostadsområde och det finns fyra ambulanser och fyra räddningsfordon på plats.

Nationella bombskyddet ska nu undersöka platsen för att ta reda på vad som hänt.

– Den var så kraftig att hela huset skakade, barnen blev väldigt rädda, skriver en boende i området på sociala medier enligt GP.

I en uppdatering på sin hemsida skriver polisen att mannen som först uppgavs vara svårt skadad nu avlidit. Han är i 45-årsåldern. Polisen skriver också att det troligtvis handlar om en olyckshändelse.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0