Bidenskandalen

Twitter och Facebook censurerade avslöjande om Joe Biden

Publicerad 15 oktober 2020 kl 09.45

Utrikes. Facebook och Twitter vidtog "extraordinära åtgärder" för att stoppa New York Posts avslöjande om Joe Bidens kopplingar till en ukrainsk affärsman, uppger New York Post.

Dela artikeln

Det var igår som New York Post avslöjade hur Joe Bidens son, Hunter Biden, introducerade en ukrainsk affärsman för sin pappa.

Detta framgår av e-postmeddelande som tidningen kommit över.

Affärsmannen ledde ett energiföretag i Ukraina och händelsen inträffade 2015, mindre än ett år innan Joe Biden, dåvarande USA:s vicepresident, "pressade regeringstjänstemän i Ukraina att avskeda en åklagare som utredde företaget", skriver New York Post.

Donald Trump kallar avslöjandet för en "rykande pistol".

Men efter att nyhetsartikeln publicerats vidtog Facebook och Twitter kraftiga åtgärder för att censurera den.

Twitter låste tidningens konto med motiveringen att det spred "hackat material".

Twitter blockerade också andra användare från att dela länken till artikeln och kallade den för "potentiellt skadlig".

De låste till och med Trumps pressekreterare Kayleigh McEnanys konto när hon försökte sprida nyheten.

Mikrobloggen gick så långt i sin censur att företagets vd Jack Dorsey nu publicerat följande inlägg på sitt Twitter-konto:

"Vår kommunikation kring hur vi hanterat NY Post-artikeln var inte bra. Och blockering av URL-delning via tweet eller direktmeddelande med noll kontext om varför vi blockerar: oacceptabelt."

Även Facebook valde att begränsa möjligheten att sprida NY Post-artikeln på sin plattform och förklarade att man skulle låta den "granskas av oberoende faktakontrollanter".


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Utrikes

"Nog med prat, det är dags för handling." Har redan stoppat humanitära nödhjälpen – som hämnd för att Hamas inte vill förlänga överenskommen tidsfrist.0 

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0