USA-kravallerna

Trump: AFA kommer få långa fängelsestraff

Publicerad 2 juni 2020 kl 08.39

Utrikes. Donald Trump kommer nu mobilisera all tillgänglig militär och polis för att stoppa de pågående upploppen i landet.

Dela artikeln

USA:s president Donald Trump sätter in militären för att stoppa vänstervåldet och raskravallerna i landet, förklarade han under en pressträff på måndagen.

Efter att en afroamerikansk man, 46-årige George Floyd, avlidit i samband med ett polisingripande har våldsamma upplopp spridit sig över landet.

Butiker har plundrats, vandaliserats och satts i brand. Hela områden har ödelagts. Även kyrkor har slagits sönder. Inte bara afroamerikaner har deltagit i upploppen utan även vänsterextremister, som exploaterat Floyds död i sin politiska kamp mot Donald Trump.

Men nu tänker den amerikanske presidenten slå tillbaka.

I ett tal utanför Vita huset förfärades han av våldet och de oskyldiga människor som brutalt misshandlats under upploppen.

Han berättade också att en afroamerikansk polis skjutits ihjäl.

– Jag mobiliserar alla tillgängliga federala resurser, civila och militära, för att stoppa upploppen, plundringen, förstörelsen och mordbränderna och för att skydda alla laglydiga medborgare, säger Donald Trump.

– Vi kommer stoppa detta nu. Jag har rekommenderat alla guvernörer att skicka ut nationalgardet, som ska dominera gatorna.

– Om stater inte själva gör detta, kommer jag skicka ut militären som snabbt kommer lösa problemet åt dem.

Trump kommer också se till att de som ligger bakom kravallerna åtalas och får avtjäna långa fängelsestraff, säger han.

– Detta inkluderar Antifa och andra ledande anstiftare av våldet.


Nyheter från förstasidan

62 av 62 assistansbolag kriminella

Samtliga ledande bolag kopplas till organiserad brottslighet. 89 procent av alla handikappade väljer bolag som knyts till kriminella.0 

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Danmark skickar Nato-soldater till Ukraina

Rundar USA med egen "utbildningsstyrka".. Men Ryssland varnar för att de kan dödas vid attacker mot legitima militära mål.0 

Klaus Schwab avgår med omedelbar verkan

Lämnar efter skriverierna.. "Jag beslutat att avgå från posten som ordförande och styrelseledamot".0 

Påve Franciskus har avlidit – blev 88 år

Sågade makthavarnas kamp mot yttrandefrihet i ett sista tal.. Ingen fred utan "fri tanke, yttrandefrihet och respekt för andras synsätt".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0