Snart 11 procents arbetslöshet i Sverige

Publicerad 25 april 2020 kl 09.23

Ekonomi. Arbetslösheten i Sverige är på väg mot 11 procent. Dessutom väntas BNP-raset bli värre än väntat, uppger TT.

Dela artikeln

Samtidigt som Nya Zeeland är nära att utrota coronaviruset fortsätter den dödliga smittan sprida sig över Sverige. Sverige saknar kontroll över viruset vilket kan förlama ekonomin under lång tid.

Den svenska coronadödligheten är jättestor jämfört med övriga nordiska länder, vilket också hotar omvärldens uppfattning av Sverige.

Redan nu signalerar finansministern Magdalena Andersson (S) att arbetslösheten är på mot elva procent. Det är en enorm siffra sett ur ett historiskt perspektiv.

Finansdepartementet har fått indikationer på att framtiden ser betydligt mörkare ut än vad man trodde i vårpropositionen.

I det tidigare huvudscenariot sjönk BNP med minus 4 procent i år men nu tror man snarare det kommer hamna runt 7 procent. Samtidigt utesluter man inte att arbetslösheten kan stiga till 11 procent.

– Om vi bedömer att ekonomin går sämre än vad vi trodde, ja, då ökar naturligtvis behovet av ytterligare åtgärder. Det får vi naturligtvis analysera och titta på. Vi tittar på olika möjliga scenarion, om vad som skulle kunna vara träffsäkert och effektivt, säger Andersson till TT.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Ekonomi

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0