Coronakrisen i ekonomin

Magdalena Andersson: 300 miljarder till drabbade företag

Publicerad 16 mars 2020 kl 09.23

Inrikes. Sverige går mot en mycket tuff tid framöver. Det förklarade finansminister Magdalena Andersson (S) under en pressträff på måndagsmorgonen. Samtidigt presenterades ett krispaket för att mildra effekterna av coronaviruset. Regeringen inför ett nytt system för korttidspermittering.

Dela artikeln

Regeringen presenterade idag ytterligare åtgärder för att mildra de ekonomiska effekterna av virusutbrottet.

Krispaket kan, beroende på hur situationen utvecklas, omfatta över 300 miljarder kronor om hela likviditetsförstärkningen utnyttjas.

"Förslaget innebär att arbetsgivarens lönekostnader kan minska med hälften genom att staten står för en större kostnad. Konstruktionen liknar korttidsarbete, men subventionsgraden utökas kraftigt. Arbetstagaren får ut över 90 procent av lönen. Syftet är att rädda svenska jobb", skriver regeringen på sin hemsida.

– Coronaviruset kommer få betydande negativa effekter för jobb och ekonomi, och några ser vi redan nu. Många branscher, företag och anställda känner stor oro. Sverige har en tung och påfrestande tid framför sig. Hela samhället kommer påverkas ekonomiskt. Det gäller företag, organisationer, privatpersoner och offentlig verksamhet. Men eftersom det påverkar hela landet, ska vi också ta oss igenom det tillsammans. Och nu ska vi använda våra starka offentliga finanser för att försöka mildra effekterna för jobb och företag, sade Magdalena Andersson på pressträffen.

Förslaget om korttidspermittering föreslås träda ikraft den 7 april och gälla under 2020 men det tillämpas från och med i dag den 16 mars.

Staten föreslås bland annat även tillfälligt ta hela kostnaden för alla sjuklönekostnader under april och maj. Även egenföretagare ersätts genom att de får en schabloniserad sjukpenning för dag 1-14.

Samtliga förslag punktas på regeringens hemsida.

Regeringen kommer överlämna förslagen till riksdagen i den extra ändringsbudget som beslutas den 19 mars.


Nyheter från förstasidan

Trump stoppar kriget mot Iran

Även Putin och Saudiarabien sätter ned foten. Benjamin Netanyahu ser ut att gå på pumpen med sitt storkrig – på kort sikt.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0