Lamotte i Kronogården
Joakim Lamotte.

Lamotte återvänder till Kronogården – i nytt SVT-program

Publicerad 24 februari 2020 kl 16.33

Media. Journalisten Joakim Lamotte kommer att återvända till gettot Kronogården i Trollhättan, där han i december blev misshandlad och rånad av en stor invandrarmobb. Detta som en del av ett nytt debattprogram i SVT.

Dela artikeln

"Jag återvänder till Kronogården", skriver Joakim Lamotte i ett Facebook­inlägg på måndagen.

"Nu har jag beslutat att tacka ja till att medverka i SVT:s nya debattprogram som på onsdag kommer att sändas live från skolan i Kronogården i Trollhättan", fortsätter han.

I programmet kommer Lamotte att debattera med politiker och boende i Kronogården som är kritiska till hans reportage från området.

"Det kommer bli tufft att återvända efter vad som hände senast jag besökte området, och jag vet att det finns personer i Kronogården som på allvar skulle döda mig om de fick chansen. Men jag kommer aldrig att backa för dessa personer. Yttrandefriheten är det viktigaste vi har, även om vissa politiker tycker att jag borde sluta göra mitt jobb", skriver journalisten.

Joakim Lamotte uppger också att han läst att Vänsterpartiets Rossana Dinamarca har tackat nej till att vara med i debatten eftersom han själv är en av deltagarna.

"Förmodligen handlar det om att hon vet om att hon har slut på argument och skulle förlora", fortsätter Lamotte.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Media

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Rekordmånga anmäler mediers övertramp

Medieombudsmannen tog emot 604 anmälningar under 2025.. Alternativa medier drar sig samtidigt ur "medieetiska systemet".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0