Polisen skyller otryggheten på Facebook

Publicerad 22 oktober 2019 kl 21.32

Inrikes. Invånarna i Upplands-Bro känner sig mest otrygga i hela landet. Polisen menar att det beror på att samhällskritiska svenskar styr nyhetsflödet på Facebook, uppger SVT.

Dela artikeln

Enligt Brå:s senaste trygghetsundersökning känner sig 47 procent av människor i Upplands-Bro i Stockholm otrygga när de vistas ute sent i det egna bostadsområdet.

Detta är en katastrofal siffra.

Polisen i området har en hypotes om vad oron beror på: grupper på Facebook.

Den tydliga skillnad som polisen säger sig ha hittat jämfört med andra kommuner är nämligen att det i Upplands-Bro finns "starka Facebook-grupper" som styr informationsflödet som lokalborna tar del av. Exakt vilka grupper det handlar om vill polisen inte säga.

– Om det här är kommuninvånares primära nyhetskälla så är det inte konstigt att trygghetssiffrorna är låga, säger kommunpolisen Magnus Nilsson till SVT Nyheter Stockholm men påpekar samtidigt att det är en hypotes som "inte går att bevisa".

I augusti i år hade det skett fem skjutningar varav två fall med dödlig utgång i Upplands-Bro.


Nyheter från förstasidan

Kennedy: "I september kommer vi veta vad som orsakar autism"

Löftet från vaccinkritiske ministern i USA. Lanserar forskningsprojekt för att snabbutreda "autismepidemin".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

"Vi ska bevara vår svenska krona." SD markerar när Kristersson öppnar för ny valuta i Sverige.0 

TV4 får guldspade för trollfabriken

Föga oväntade prisutdelningen.. "För att ha avslöjat en trollfabrik som inte går att förneka."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0