"Klimathotet"
Så här förklaras islamistisk terrorism av statliga SVT.

SVT-inslag skyller islamistvåld på "klimatförändringar"

Publicerad 5 augusti 2019 kl 00.02

Media. Klimatförändringar och vattenbrist kan vara den "viktigaste" förklaringen till konflikter där islamister härjar. Det menas i ett inslag i SVT Rapport.

Dela artikeln

Trodde du att Syrienkonflikten och Boko Harams härjningar i Nigeria berodde på islamistisk terrorism?

Då får du kanske tänka om. SVT har nämligen en annan förklaring: klimatförändringar och vattenbrist.

"Kriget i Syrien föregicks av sex års torka och ledde till en av världens största flyktingströmmar. I Nigeria har Boko Harams härjningar triggats och utlösts av att Tschadsjön torkar ut", sägs det i inslaget som hänvisar till FN.

Och vattenbristen väntas bara bli värre i framtiden, enligt SVT, vilket kommer leda till fortsatt utvandring från Afrika.

– Den snabbt minskande vattentillgången och effekterna av klimatförändringar är faktorer som utlöser konflikter, säger Dedo Mate-Kodjo, talesperson för Wateraid Västafrika, till SVT Rapport.

Brist på vatten påstås rentav vara den "viktigaste drivkraften" bakom krig och konflikter och som sedan leder till stora asylströmmar till Västvärlden, sägs det i Rapport-inslaget som sändes i lördags.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0