Kommunkrisen

Karlshamn går back med 110 miljoner – försörjningsstödet skenar

Publicerad 17 maj 2019 kl 15.33

Inrikes. Underskottet i Karlshamn kommun är bland de tre värsta i hela landet. Där gick man back med hela 110 miljoner kronor förra året, enligt SVT Blekinge.

Dela artikeln

Det var i måndags som Sveriges kommuner och landsting, SKL, släppte sin senaste ekonomirapport som visar att 69 av landets kommuner gick med underskott 2018.

En av de tre värsta kommunerna är Karlshamn i Blekinge, som fick ett underskott på 110 miljoner kronor.

Kommunen, som tidigare var bland de ledande i att ta emot nyanlända invandrare, kommer nu tvingas till besparingar.

– Vi har varnat länge under många år. Men den politiska ledningen har inte tagit signalerna på allvar. Och nu står Karlshamn här med ett resultat per capita som är det sämsta i Sverige bland landets alla kommuner. Det är en oerhört alarmerande situation, säger det moderata oppositionsrådet Magnus Gärdebring till SVT Nyheter.

Förklaringen uppges bland annat vara socialförvaltningens utgifter, med kostnader för sådant som försörjningsstöd.

I mars rapporterade BLT att kommunens minusbesked motsvarar en skattehöjning på en krona. Men kommunalrådet Per-Ola Mattsson (S) ville då inte höja skatten.

– Vi ligger redan högt i skatt och det finns saker att plocka hem pengar på, sade han till tidningen.

Bland annat tänker man renovera en skola i stället för att bygga en ny.

Tidigare tillgänglig statistik om kommunen visar att ungefär hälften så många utomeuropeiska invandrare är i arbete jämfört med inrikesfödda.


Karin i Växjö jobbade åt Ad Kan ✅ Började i MUF ✅ Judiske pojkvännen ✅ Hemliga frimurartecknet ✅ Snart svensk polis.0 Plus

"Låg bland sopsäckar." Norrländska duon fotade när offret led.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bankerna sa upp 159.000 konton – Finansinspektionen "överväger" att agera

Ingen stress på myndigheten.. "Vi får se om vi i ett senare skede ser behov av att gå vidare genom en undersökning".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Inrikes

Foodora byter indier mot drönare på Värmdö

Matbuden ersätts av AI.. Först ut är Bastard Burgers på Värmdö utanför Stockholm.0 

Två av tre kvinnor kräver män med samma åsikt

Varningen: Det hotar barnafödandet.. Orimliga krav på wokeness drar ned fertiliteten och försvårar parbildning, visar mätning.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0