Löfven vägrade svara på varför han inte ville demonstrera för Sveriges äldre

Publicerad 25 april 2019 kl 16.09

Inrikes. Under en riksdagsdebatt på torsdagen konfronterade Sverigedemokraternas ledare Jimmie Åkesson statsminister Stefan Löfven omgående gårdagens demonstration för äldre, där Löfven uteblev. Men SD-ledaren fick inget svar.

Dela artikeln

Under onsdagen genomfördes en demonstration i Stockholm för Sveriges fattiga äldre, inte minst alla hemlösa sådana.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson deltog i demonstrationen, och höll också ett kort anförande.

Dock valde statsminister Stefan Löfven att inte medverka.

Under en debatt i riksdagen på torsdagen ville Åkesson veta varför.

– En namnlista med 75.000 underskrifter ville man överlämna till statsministern. Man hade önskat att få lämna listan igår. Jag var med i den här demonstrationen, herr talman, var var Stefan Löfven?, sade Jimmie Åkesson till statsministern.

Då svarade Löfven genom att rabbla upp alla bra saker som han menar att hans regering har gjort för äldre svenskar. Han förklarade också att han tänker träffa gruppen bakom manifestationen, Vid Din sida. Men något svar på Åkessons fråga blev det inte.

– Det glädjer mig att statsministern i någon mening retirerar i de här frågorna. Men min fråga kvarstår, varför hade statsministern inte tid att göra det igår?, upprepade Åkesson.

Men statsministern gav ändå inget konkret svar.

– Det blir ju bara konstlat. "Retirera". Jag berättar vad vi har gjort under hela förra mandatperioden. Jag brinner för dessa frågor. Våra äldre ska ha det bra, replikerade Löfven.

"Svar från Stefan Löfven uteblir tyvärr helt", skriver Sverigedemokraterna på sin Facebook.


Nyheter från förstasidan

Var tredje svensk vill stanna i Sverige

Jobbet håller oss kvar. Men en majoritet av männen – och nästan lika många kvinnor – vill lämna landet efter yrkeslivet.0 

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0