IS-krigarna
Det var i SVT Stockholm på tisdagen som socialborgarrådet Jan Jönsson (L) i Stockholms stad beskrev hur man kommer jobba med IS-terrorister som återvänder till huvudstaden.

Stockholms stad tänker "ringa och skriva brev" till återvändande IS-terrorister

Publicerad 26 februari 2019 kl 22.22

Inrikes. De grönblåa politikerna som styr Stockholms stad anser sig ha kommit på hur man ska hantera återvändande IS-terrorister. Man ska bland annat ringa och skriva brev till dem, rapporterades det på tisdagskvällen i SVT Stockholm.

Dela artikeln

Sverigedemokraterna är kritiska till hur det grönblåa styret i Stockholms stad hanterar återvändande IS-terroristerna.

Politikerna har visserligen sagt att de ska skärpa till hanteringen, men SD är inte nöjda.

Sverigedemokraternas Mads Lundgaard vill bland annat att Socialtjänsten ska ta reda på vilka som befinner sig i de olika stadsdelarna. Var är de så kallade återvändarna? Det tror han inte staden vet. Han kräver också ett mer "aktivt agerande".

Det liberala socialborgarrådet Jan Jönsson lugnar dock stockholmarna med att staden nu ska ta fram ett "expertteam" samt fortbilda socialarbetare för att hantera terroristerna.

Man ska även göra en annan sak:

– Vi kommer också jobba med uppsökande verksamhet där vi ringer och skriver brev till återvändare, säger han till SVT Stockholm.


Nyheter från förstasidan

Kennedy: "I september kommer vi veta vad som orsakar autism"

Löftet från vaccinkritiske ministern i USA. Lanserar forskningsprojekt för att snabbutreda "autismepidemin".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Muslimer grips fortfarande för korankravallerna

Tas på flygplatsen så fort de dyker upp.. Så många är ännu efterlysta – kan jagas i 25 år.0 

Tingsrätten förverkade kriminellas bilar

Nya lagen användes mot unga män i Malmö.. Nu är det betydligt enklare för myndigheterna att ta lyxprylar från kriminella. 0 

"Vi ska bevara vår svenska krona." SD markerar när Kristersson öppnar för ny valuta i Sverige.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0