Foto: marcovdz/CC-BY-NC-ND

Franska araber brände ned romskt läger

Publicerad 29 september 2012 kl 21.57

EU.När de lokala myndigheterna inte omedelbart gjorde något åt det illegala romska lägret tog förortsbefolkningen lagen i egna händer. Det är ännu oklart vem som ska betraktas som mest rasistisk i konflikten.

Gilla artikeln på Facebook

Befolkningen i den invandrartäta Marseille-förorten Creneaux reagerade direkt när en grupp på 35 romer uppförde ett läger på en ödetomt. Det dröjde inte ens en vecka innan vad som beskrivs som ett medborgargarde avhyste romerna genom att bränna ned deras bosättning, uppger BBC.

- Invånarna klagade på att romerna snuskade ned allting och till och med gick in i byggnader, säger borgmästaren Samia Ghali som också berättar om påstådda inbrott från romernas sida mot befolkningen som till största delen består av invandrare från norra Afrika.

När lokalbefolkningen fick veta att åtgärder mot romerna skulle dröja flera månader av byråkratiska skäl drog de sina egna slutsatser.

- Det var underförstått att det här fick vi sköta själva. Så fine, då gjorde vi det, vi ringde upp varandra och dök upp vid lägret på eftermiddagen. Allt gick väldigt fort, säger en anonym förortsbo.

Enligt uppgift avhyste de 30 deltagarna i medborgargardet romerna utan uppenbart våld, men när polisen anlände hittade de resterna efter ett uppeldat läger. Ingen polisutredning är inledd.

Det är i nuläget inte klarlagt av experter om konflikten bottnar mest i islamofobi och afrofobi från romernas sida eller romofobi från förortsbornas sida. Att majoritetssamhällets strukturella rasism spelar in tas dock för givet, och polisens sätt att hantera konflikten kritiseras därför redan i fransk media.

De 15 000 romer som illegalt uppehåller sig i Frankrike kommer främst från Bulgarien och Rumänien. År 2014 upphör det tillfälliga undantaget från EU:s fria rörlighet och dessa länders romska befolkning kan fritt bosätta sig var de vill inom EU.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från EU

EU: "Europas befolkning vill att EU ska skydda dem"

Européer uppges drömma om att EU ska "spela en större roll".. Men EU-byråkraterna har själva beställt och genomfört mätningen, som avfärdas som en ren "påverkansoperation".0 Plus

SD-ledamöter som ville "flytta palestinierna från Gaza" läxas upp av partiet

"Varken i linje med folkrätten eller en klok politisk lösning".. SD:s utrikesboss Aron Emilsson tar EU-parlamentarikerna Dick Erixon och Charlie Weimers i örat.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0