Bostadsbubblan
Arkivbild.

Bostadsbyggandet sjunker – regeringens mål nu långt borta

Publicerad 22 mars 2018 kl 08.42

Inrikes. Bostadsbyggandet i Sverige sjunker kraftigt och regeringens mål att lösa bostadsbristen är nu långt borta. Nästa år kommer antalet nybyggnationer vara blott 46.000, visar Sveriges Byggindustriers senaste konjunkturprognos. Det innebär att många inte kommer kunna få någon bostad.

Dela artikeln

Enligt Sveriges Byggindustriers senaste prognos sjunker antalet påbörjade bostäder i Sverige från 55.000 nybyggnationer i år till 46.000 under nästa år, hela 20.000 mindre i jämförelse med 2017 eller den lägsta nivån på mer än fyra år.

Boverket, myndigheten för samhällsplanering, byggande och boende, har satt ett krav om 80.000 nya bostäder om året, eller 600.000 nybyggnationer fram till 2025, för att få bort bostadsbristen i Sverige.

Men det målet är nu långt borta.

– Allt detta innebär att människor som behöver ha en bostad inte kommer att få tag på en bostad. Det innebär också att jobb och tillväxt hotas framöver, säger Catharina Elmsäter-Svärd, som är vd för Sveriges Byggindustrier, till SVT Nyheter.

Förklaringen till det minskade bostadsbyggandet uppges vara osäkerheten på bostadsmarknad. Sveriges Byggindustrier menar att man under lång tid "varnat" för att så kallade kreditrestriktioner, som det skärpta amorteringskravet, kommer påskynda ett konjunkturfall.

– Bostadsbristen slår extra hårt mot hushåll med svag ekonomi i starka arbetsmarknadsregioner. Det kan till exempel vara en ensamstående förälder i behov av ett större boende, säger Catharina Elmsäter-Svärd i ett pressmeddelande.

"Den procentuella nedgången i nyproduktion motsvarar drygt 30 procent sedan konjunkturtoppen 2017. Nyproduktionen av lägenheter i flerbostads- och småhus är nu tillbaka under 2015 års nivå", skriver Sveriges Byggindustrier.


Portabel "skyddskupol" skyddar styrkorna på marken. Samtidigt storsatsar Sverige på föråldrade amerikanska Patriot-system.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ikeas stora satsning på muslimskt sortiment

Kollektionen "GOKVÄLLÅ" i hyllorna.. "Hjälper dig skapa en varm och välkomnande atmosfär under Ramadan".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Hyllar Biden och Obama – men det hjälper inte. Dråpliga videon med gripandet av illegala invandraren sprids av JD Vance.0 

Vetenskap

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0