Arkivbild.

Malmö stad minskar bidragen till illegala invandrare – har ej råd

Publicerad 9 november 2017 kl 12.40

Inrikes. Malmös ekonomi är hårt ansträngd och nu tänker kommunen skärpa reglerna för att människor ska få ekonomiskt bistånd. Bland annat kommer det bli svårare för illegala invandrare att få pengar. Den mångkulturella staden har inte längre möjligheter att vara så generös.

Dela artikeln

Under 2017 kommer Malmö stad betala ut närmare 1 miljard kronor i ekonomiskt bistånd till människor. Det är en hög siffra i jämförelse med till exempel Malmö eller Göteborg.

Samtidigt har staden landets högsta arbetslöshet på i genomsnitt 15 procent. Detta trots att det finns många jobb i kommunen. De senaste tio åren har jobben på stadens arbetsmarknad ökat med hela 24 procent, skriver P4 Malmöhus.

Men det hjälper inte, eftersom så många i Malmö saknar utbildning.

– Tyvärr är det många Malmöbor som fastnar i en lång period i försörjningsstöd, säger Sedat Arif (S), ordförande för arbetsmarknads- och socialnämnden i Malmö, till P4.

Sedat Arif betonar att socialbidrag bara ska vara något tillfälligt som delas ut under en kortare period. Människor måste placeras i tuffare arbetsmarknadsinsatser så att de får jobb, anser han.

Stadens styrande politiker från Socialdemokraterna och Miljöpartiet planerar därför skärpa regler för att få ekonomiskt bistånd. Bland annat vill man alltså ställa högre krav på att personer med socialt bistånd deltar i sådana insatser som gör att de kan få ett riktigt arbete.

Det ska även bli svårare för illegala invandrare att få pengar, något som Malmö innan varit mycket generös med att ge ut. Illegala invandrare ska nu uppmanas att lämna Sverige och vuxna illegala ska bara kunna få så kallat nödbistånd. Barnfamiljer kommer dock även i fortsättningen få mer pengar då barnen ska kunna ha en "skälig levnadsnivå".

De nya reglerna ska gälla från årsskiftet.


Nyheter från förstasidan

USA:s militära ledning byts ut

Trump sparkar sina generaler i stor utrensning. Generalstabschefen Charles Q. Brown en av de som får gå.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Pojke "under 15 år" knivhögg kvinna i Malmö

Träffade i halsen och ansiktet.. Pojken greps och överlämnades sedan till sociala myndigheter.0 

Liberala förslaget: Låt staten omhänderta barn redan på BB

Så ska våldsvågen brytas, enligt Johan Pehrson.. "Alltför många barn i dag växer upp och fostras in i kriminella miljöer."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0