Vänsterkravallerna i Göteborg

Kammarrätten skär ner NMR-demonstration ytterligare

Publicerad 29 september 2017 kl 13.31

Inrikes. Kammarrätten har efter överklagande beslutat att förkorta tiden för Nordiska motståndsrörelsens demonstration i Göteborg i morgon. Nu blir demonstrationstillståndet en timme kortare.

Dela artikeln

Tidigare i veckan beslutade förvaltningsrätten i Göteborg att Nordiska motståndsrörelsens planerade demonstration i Göteborg på lördag skulle få en annan samlingsplats samt att färdvägen kortas ned.

Samlingsplatsen för demonstrationen flyttades norrut – bort från Bokmässan – och demonstrationen ska avslutas vid Gamla Ullevi, i stället för vid Gustaf Adolfs torg.

Men Nordiska motståndsrörelsen och Svenska fotbollförbundet överklagade förvaltningsrättens dom till kammarrätten.

Kammarrätten i Göteborg har i dag beslutat att skära ned demonstrationen ytterligare. Den planerade demonstrationens samlingsplats och färdväg kvarstår visserligen, men sluttiden för demonstrationen har ändrats från kl. 16.00 till 15.00 – alltså hela en timme mindre.

Detta för att "minska risken för störning av ordning och säkerhet i samband med publiktillströmning till en fotbollsmatch på Gamla Ullevi", skriver Kammarrätten.


Nyheter från förstasidan

Växande SD-oron: Moderaterna har blåst oss

"Det finns en allvarlig oro." Var paradigmskiftet bara en bluff? börjar även SD-topparna fråga sig nu.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0