Norska ministerbesöket i Sverige

Norska regeringen om besöket: Vill lära oss av Sveriges misstag

Publicerad 30 augusti 2017 kl 12.24

Inrikes. Norges invandringsminister Sylvi Listhaug från Fremskrittspartiet besöker Stockholmsförorten Rinkeby. Nu säger hon till Aftonbladet att syftet med besöket är att lära sig av Sveriges misstag.

Dela artikeln

Den svenska regeringen har å sin sida ställt in alla möten med Listhaug eftersom man anser att Norges regering sprider en "missvisande bild av Sverige".

En liknande inställning finns redan i Stockholm gentemot Danmark och Finland, där den dåvarande finske utrikesministern Timo Soini fick träffa sin svenska motsvarighet Margot Wallström avsides på Arlanda efter att ha förespråkat en invandringspolitik som är mer restriktiv än den svenska.

Sylvi Listhaug säger till Aftonbladets webb-tv att man från norsk sida noterat att det finns 60 områden i Sverige som är så kallat "utsatta", där polisen undviker att gå in och där de boende är rädda för att vittna mot brottslingar.

– Det är viktigt för Norge att lära sig av det här, så att vi kan undvika en sån utveckling, och undgå att få den här sortens tillstånd i Norge även på lång sikt, säger Listhaug.

Aftonbladets reporter säger då, med kraftig tredje världen-brytning, att många menar att problemen i Sverige beror på "segregaschon" och "rasism".

– Vad har du att säga till dem som menar att det här är en klassfråga? frågar han.

– Det är klart att hög invandring över tid tillsammans med haltande integration leder till att många människor hamnar i en vansklig situation. I Norge, jämfört med Sverige, har vi en mycket öppnare debatt relaterat till konsekvenserna av invandringen, säger Listhaug.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0