Karaokefestival för arbetslösa invandrare i Malmö

Publicerad 31 maj 2017 kl 14.35

Inrikes. I höst ordnar Arbetsförmedlingen och Malmö stad en skattefinansierad festival där arbetslösa invandrare ska få sjunga om hur det är att gå på bidrag.

Dela artikeln

– Jag ser fram emot karaoken. Syftet med den är att folk ska komma och sjunga om sin nystart. Man behöver inte kunna prata samma språk men ändå kunna mötas och knyta kontakt, säger en av arrangörerna till Skånska Dagbladet.

Dessutom ska invandrarna erbjudas chansen att träffa en jobbcoach och Arbetsförmedlingen ska hålla i en "workshop" där arbetsgivare och bidragstagare möts, skriver Skånska Dagbladet.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Majoritet av svenskarna vill lämna landet

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0