Terrordådet i Manchester

23-åring gripen efter gårdagens terrordåd

Publicerad 23 maj 2017 kl 13.00

Utrikes. En 23-årig man har gripits för inblandning i gårdagens terrordåd i Manchester. Det skriver polisen i staden på Twitter.

Dela artikeln

Mannen ska ha gripits vid en insats i södra Manchester. Manchester Arena, som dådet riktades emot, ligger i norra utkanten av stadens centrum.

Polisen uppger också att en polisinsats i Arndale Centre där en man gripits inte kopplas till gårdagens terrordåd. Köpcentrumet är känt för ett terrordåd utfört av IRA 1996 då över 200 människor skadades.

Sedan tidigare har regeringen gått ut med att säkerhets­tjänsten tror sig veta vem som utförde gårdagens terrordåd. Gärningsmannens identitet har än så länge inte offentliggjorts.

Myndigheterna uppmanar dessutom människor att undvika centrala Manchester så att blåljus­personalen kan arbeta i fred.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Mer från Utrikes

Zelenskyj: Jag är redo att prata med Putin

Öppnar för fredssamtal – till slut.. "Om det är det enda sättet att uppnå fred så går vi med på det."0 

Bilderbergboss blir Norges finansminister

Stoltenbergs nya jobb.. Utnämndes till Bilderberg-chef så sent som i december.0 

USA-bistånd gick till att göra andra länder mer PK

Vita huset: "Vansinne", "skit".. Finansierade transteater i Colombia, PK-musikal på Irland och "inkluderande" arbetsplatser i Serbien.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0