Obamacare

Representanthuset tog viktigt steg mot att skrota Obamacare

Publicerad 4 maj 2017 kl 23.57
Av Mattias Albinsson

Utrikes. USA:s tog under torsdagen ett stort steg mot att skrota Obamacare genom att representant­huset rösta ja till ett republikanskt kompromiss­förslag som ersätter den med en nedbantad sjukvårds­reform, skriver AP.

Dela artikeln

Jubel och applåder bröt ut i kammaren när det stod klart att Republikanerna, med endast fem rösters marginal, fått igenom sitt förslag.

– Jag vill tacka Mike Pence och jag vill tacka president Donald Trump för deras personliga engagemang att arbeta med våra ledamöter för att få det här gjort och få oss att komma dit vi är, kommenterade representant­husets republikanske talman Paul Ryan efter omröstningen.

För sex veckor sedan misslyckades partiet med att enas kring en lösning då partiet är splittrat i frågan om hur mycket staten ska engagera sig i sjukvården och annan välfärd.

Republikanernas konservativa falang menar att Obamacare, och alla liknande reformer, innebär förmynderi och en socialisering av USA. De vill inte höja skatterna för att bekosta en växande välfärdsstat där det allmänna lägger sig i medborgarnas val av vård, skola, omsorg med mera.

Den moderata falangen tycker tvärtom att det kan vara bra om staten ordnar med sådant. Även om många moderata politiker tycker att Obamacare går för långt och är för dyr anser de att det är bättre än ingen offentlig sjukvård alls.

Efter en del kompromissande, där partiets båda falanger fått gehör för en del av sina krav, lyckades till slut partiet enas tillräckligt för att alla utom 20 ledamöter skulle rösta för den reform som nu ersätter Obamacare. Den nya reformen lägger större vikt vid att man måste arbeta för att få en sjukförsäkring, samtidigt som människor med svåra sjukdomar får behålla sina försäkringar. Reformen blir mindre fokuserad på bidrag och mer på skatteavdrag.

Det återstår emellertid att se om även senaten säger ja till den nya reformen innan den kan undertecknas av Trump och bli lag.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

"Nog med prat, det är dags för handling." Har redan stoppat humanitära nödhjälpen – som hämnd för att Hamas inte vill förlänga överenskommen tidsfrist.0 

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0