Terrordådet i Stockholm
Från polisens presskonferens.

Polisen vägrar berätta om den gripne "är en svensk"

Publicerad 7 april 2017 kl 21.44

Inrikes. Under en andra presskonferens på fredagskvällen vägrade polisen att uttala sig om nationaliteten på den man som gripits misstänkt för fredagens terrordåd i Stockholm.

Dela artikeln

© Polisen

Bild på den misstänkte som polisen gick ut med tidigare idag.

Jan Evensson, biträdande chef vid polisen i Stockholm, bekräftade vid pressträffen att den misstänkte greps i Märsta på kvällen.

Den gripne mannen väckte polisens uppmärksamhet på grund av sitt "sätt att röra sig" när han vistades i en affär i Märsta.

– Han bröt av från det normala mönstret, sade Jan Evensson.

Polisen fick frågan om den gripne var densamme som den person som syns på den övervakningsbild som släpptes tidigare idag.

– Han stämmer överens med signalementet, svarade Evensson.

En journalist frågade om den gripne är "en svensk person", men fick svaret att polisen inte uttalar sig om detta just nu.

Stefan Hector, chef för polisens nationella operativa avdelning (Noa), sade att polisen har som "arbetshypotes" att det rör sig om ett terrordåd. Säpo betraktar däremot händelsen som "ett fullbordat terrorbrott" och har mobiliserat alla sina tillgängliga resurser, enligt myndighetens operative chef Johan Olsson.

Artikeln uppdateras.


Nyheter från förstasidan

AFD och Wagenknecht ökar i rösträkningen

Etablissemangspartiet CDU väntas bilda regering. Men AFD dubblar sitt stöd – och Wagenknecht kan precis klara spärren.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Pojke "under 15 år" knivhögg kvinna i Malmö

Träffade i halsen och ansiktet.. Pojken greps och överlämnades sedan till sociala myndigheter.0 

Liberala förslaget: Låt staten omhänderta barn redan på BB

Så ska våldsvågen brytas, enligt Johan Pehrson.. "Alltför många barn i dag växer upp och fostras in i kriminella miljöer."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0