Brotten har begåtts under perioden september 2012 till december 2014. Genom att vilseleda handläggare på Arbetsförmedlingen har huvudmannens bolag fått omkring 140 utbetalningar och krediteringar på felaktiga grunder.
Huvudmannen i ärendet, en 34-årig arab, döms till två års fängelse. De dömda ska också betala tillbaka drygt 1,6 miljoner kronor till Arbetsförmedlingen.
Utöver 34-åringen har ytterligare 18 personer dömts för bland annat medhjälp till grovt bedrägeri med skadestånd till Arbetsförmedlingen som påföljd. Alla är invandrare förutom en, en 42-årig svensk kvinna som står skriven på 34-åringens adress i Hägersten.
– Det här är en viktig dom i många avseenden. Att huvudmannen skulle dömas kan tyckas självklart, men domen är framför allt en viktig signal till de personer som bistått i brottet, säger Anders Gustafsson, kammaråklagare på Ekobrottsmyndigheten i en kommentar.
De som bidragit till brottet har gjort så bland annat genom att låta huvudmannens bolag ange dem som anställda i bolaget för att sedan föra tillbaka sina ”löner” till huvudmannen.
– Det kanske i stunden upplevdes som ganska obetydligt, men genom att möjliggöra för bolaget att lämna falska uppgifter till Arbetsförmedlingen har de aktivt medverkat till ett omfattande och grovt angrepp på vårt välfärdssystem, säger Anders Gustafsson.