Maktskiftet i USA

Putin sågar fake news: CNN:s Trump-källor "värre än prostituerade"

Publicerad 20 januari 2017 kl 16.46

Utrikes. I Ryssland har CNN:s och Buzzfeeds hårt kritiserade nyhetsrapportering om Donald Trumps påstådda umgänge med ryska prostituerade 2013 tolkats som ett försök att sabotera relationerna mellan Vita huset och Kreml. Nu kommenterar Rysslands president Vladimir Putin historien.

Dela artikeln

Det är drygt en timme kvar till Donald Trump svärs in som ny president för USA i Washington D.C, och Rysslands president Vladimir Putin har nu kommenterat den uppmärksammade men kritiserade rapporteringen om en anonym spionrapport som gjorde gällande att Donald Trump skulle ha anlitat prostituerade i samband med en skönhetstävling i Moskva 2013.

– Jag har svårt att tänka mig att han skulle ränna iväg till ett hotell för att träffa några av våra mindre socialt ansvarsfulla flickor. De är de bästa i världen, naturligtvis, men jag betvivlar att Trump skulle ha fallit för det, säger Vladimir Putin enligt Weekly Standard.

Men till skillnad från kvinnorna inom den ryska sexhandeln får CNN:s källor inte något hedersomnämnande av presidenten.

– Människor som beställer den här sortens fejkade nyheter, som nu cirkulerar om den tillträdande presidenten i USA, och fabricerar dem och använder dem för politiska ändamål, de ägnar sig åt något värre än vad prostituerade gör. De saknar ju varje form av moraliska spärrar, säger Vladimir Putin.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Här tränar Zelenskyjs nazister barnsoldater – hyllas i tysk stats-tv

"Blir stridsklara vid 10 års ålder".. Men att instruktörerna bär Hitlers "partiörn" på uniformerna oroar inte det tyska tv-teamet.0 

USA-förslag till övervakat eldupphör

Diskuteras med EU-länder.. Men än så länge syns inga resultat.0 

USA överväger erkänna ryskt Krim

Men Zelenskyj tänker inte gå med på det.. Och Vladimir Putin har hittills avvisat Trumps fredsförslag.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0