Arkivbild.

Kvinna våldtagen vid t-banestation på Kungsholmen

Publicerad 29 oktober 2016 kl 09.57
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna i 35-årsåldern våldtogs natten till lördagen vid tunnelbane­stationen Fridhemsplan på Kungsholmen i centrala Stockholm, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Händelsen inträffade omkring klockan tre på natten. Kvinnan kom på något sätt i kontakt med en man på tåget.

– Hur det har gått till vet jag inte, men hon känner honom inte sedan tidigare, berättar polisens press­talesman Sven-Erik Olsson för Fria Tider.

– På något sätt vis de fått någon form av kontakt på tunnelbanan.

När kvinnan klev av tåget och lämnade stationen vid tunnelbane­uppgången på Fridhems­gatan följde mannen med. Både kvinnan och mannen ska ha varit ensamma.

Bild: Google Maps

– Ute någonstans angriper den här mannen kvinnan med ett slag i ansiktet och tilltvingar sig ett samlag, säger Olsson.

Efter våldtäkten sökte kvinnan upp ordningsvakter som i sin tur larmade polisen. Polisen fick larm om våldtäkten 03:27, då hade det gått omkring 20 minuter sedan övergreppet.

Kvinnan fördes till sjukhus för undersökning och den misstänkta brotts­platsen har undersökts av tekniker. Ingen har ännu gripits för våldtäkten.

Polisen vill inte lämna något signalement på gärningsmannen.

– Det är inget vi går ut med, säger Olsson.

Polisen ska nu gå igenom övervaknings­bilder från de kameror som finns på och runt stationen för att försöka få tag på våldtäkts­mannen.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företagaren Carl Lundström död i flygolycka

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Företagaren, skribenten och invandringskritikern Carl Lundström blev 64 år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0