Egor Putilov

Alexander Fridback: De ljuger – ska "stämma Aftonbladet för förtal"

Publicerad 3 september 2016 kl 21.50
Av Mattias Albinsson

Media. SD-medarbetaren Alexander Fridback hävdar i en insändare i Nyheter Idag att Aftonbladet ljuger när de påstår att han ligger bakom signaturen "Tobias Lagerfeldt".

Dela artikeln

Fridback tar i sin insändare upp att han tidigare, när han arbetade på Aftonbladet, var kollega med Lisa Röstlund och kallar kvällstidningens skriverier för en "offentlig avrättning".

Han reagerar även på att Aftonbladets Lena Mellin anklagar honom för att försöka "destabilisera" på uppdrag av ryska staten, eftersom han är en invandrare från Ryssland.

"Kallades det inte 'att dra alla över en kam' när man misstänkliggörs på grund av sitt ursprung? Eller vänta, var det inte SD som anklagades för att göra just detta?", skriver han.

Aftonbladet har knutit Alexander Fridback till pseudonymer som "Egor Putilov" och "Tobias Lagerfeldt" med hjälp av olika mejladresser. Inget av namnen finns med i folkbokföringsregistret.

Fridback har skyddade personuppgifter och inte heller hans riktiga namn finns med i folkbokföringen. Nu ska han stämma Aftonbladet.

"Samtidigt kommer jag att stämma Aftonbladet för förtal och röjning av skyddad identitet – åtminstone för att få upprättelse i rätten", skriver Alexander Fridback.


Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0