USA-valet

Birgitta Ohlsson (L) grät "stolthetstårar" för Hillary

Publicerad 27 juli 2016 kl 12.46

Utrikes. L-toppen Birgitta Ohlsson, som är på plats under Demokraternas konvent i USA, blev så rörd när Hillary Clinton valdes till presidentkandidat att hon började gråta. Även Annie Lööf (C) hoppas på att Hillary ska fortsätta driva USA:s interventionistiska utrikespolitik.

Dela artikeln

"Ikväll grät jag stolthetstårar på Wells Fargoarenan i Philadelphia på Demokraternas konvent. För första gången nominerade ett stort amerikanskt parti en kvinna som presidentkandidat. Ett glastak krossades symboliskt på scenen", skriver Ohlsson på Facebook.

Den 41-åriga före detta EU-ministern förklarar att hon "föll" för Hillary "på allvar" när hon hon höll sitt tal på kvinnokonferensen i Peking 1995.

"I kväll höll Meryl Streep ett feministiskt brandtal för Clinton. Madeleine Albright talade om hennes uthålliga ledarskap. Bill talade om henne sin bästa vän. Alicia Keys sjöng om kampen för förändring. Historia skrevs", skriver Birgitta Ohlsson.

En annan kvinnlig svensk politiker som svurit trohet till Hillary Clinton är Centerpartiets partiledare Annie Lööf. I en debattartikel i Expressen beskriver hon Donald Trump som "en farlig populist som gång på gång gör sexistiska, rasistiska och islamofoba uttalanden" och som "driver en isolationistisk utrikespolitik".

"Hillary Clinton är motsatsen. Hon har en bred syn på USA och dess roll i världen. Hon förstår att internationellt samarbete är nödvändigt i dagens globaliserade värld. Med sin utrikespolitiska erfarenhet och djupa kunskap om diplomati kommer USA fortsatt vara en viktig ledare på den internationella scenen", skriver Annie.


Nyheter från förstasidan

62 av 62 assistansbolag kriminella

Samtliga ledande bolag kopplas till organiserad brottslighet. 89 procent av alla handikappade väljer bolag som knyts till kriminella.0 

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Danmark skickar Nato-soldater till Ukraina

Rundar USA med egen "utbildningsstyrka".. Men Ryssland varnar för att de kan dödas vid attacker mot legitima militära mål.0 

Klaus Schwab avgår med omedelbar verkan

Lämnar efter skriverierna.. "Jag beslutat att avgå från posten som ordförande och styrelseledamot".0 

Påve Franciskus har avlidit – blev 88 år

Sågade makthavarnas kamp mot yttrandefrihet i ett sista tal.. Ingen fred utan "fri tanke, yttrandefrihet och respekt för andras synsätt".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0