Almedalen 2016

Anders Danielssons utspel: "Sverige har inte knäckts" av asylkaoset

Publicerad 3 juli 2016 kl 18.08
Av Mattias Albinsson

Politik. "Sverige har inte knäckts" av asylkaoset. Det sade Migrationsverkets generaldirektör Anders Danielsson i ett anförande i Almedalen under söndagen.

Dela artikeln

Medialt uppmärksammade sexövergrepp mot unga kvinnor och flickor. Polisens många larm om att de går på knäna på grund av alla bråk och våld på asylboenden de tvingas rycka ut till. Skott­lossningar, mord, bilbränder samt skattehöjningar och besparingar för att ha råd med asylkaoset.

Under lördagseftermiddagen diskuterades asylkaoset och de skärpta asylreglerna under politikerveckan i Almedalen. De som deltog i debatten var Göteborgspostens ledarskribent Alice Teodorescu, Migrationsverkets generaldirektör Anders Danielsson, Joakim Ruist från Göteborgs universitet och Lisa Pelling från vänsterradikala Arena Idé.

– Sverige har inte knäckts av dessa 163.000 som kom 2015, hävdade Anders Danielsson.

– Hur många av er har fått det sämre? Hand upp! fortsatte han i en uppmaning till de församlade politikerna, journalisterna och lobbyisterna.

På Twitter både risas och rosas Danielssons utspel där han luftar kritik mot att den rödgröna regeringen skärpt invandringspolitiken. Socialdemokratiska ungdomsförbundets Pavlos Cavelier Biza är en av dem som stämmer in i hyllningskören.

Andra är mer kritiska till Danielssons påstående om att svenska folket inte drabbats negativt av asylkaoset.

Artikeln är rättad.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Majoritet av svenskarna vill lämna landet

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0