Klocktorn från 1700-talet brann ned

Publicerad 30 juni 2016 kl 19.02
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Ett klocktorn från 1700-talet brann natten till torsdagen ned i Sigtuna nordväst om Stockholm. Polisen misstänker att branden är anlagd.

Dela artikeln

Larmet om branden i klockstapeln utanför Mariakyrkan i Sigtuna kom in till polisen omkring tjugo i ett på natten. När brandkåren kom fram till platsen var den dock helt övertänd och gick inte att rädda.

Polisen misstänker att branden var anlagd och rubricerar händelsen som mordbrand.

– Vi betraktar det som en anlagd brand för normalt antänds de inte av sig själv, säger polisens presstalesman Kjell Lindgren till Fria Tider.

Polisens tekniker hade ännu under torsdagseftermiddagen inte gjort någon undersökning av brottsplatsen.

– Vi har pratat med ett antal personer, men vad de har sagt låter vi vara tills vidare, säger Lindgren.

Polisen säger att man har en hypotes kring branden, men att man inte vill säga för mycket innan teknikerna är klara med sin undersökning.

– Vi vill gärna att teknikerna tittar på det där först innan vi börjar berätta. Vi har en uppfattning, men vi vill inte tro en massa, förklarar Lindgren.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0