USA-valet

Trump knappar in på Hillary

Publicerad 29 juni 2016 kl 19.20

Utrikes. Om det vore presidentval idag skulle Hillary Clinton och Donald Trump få ungefär lika många röster, visar en ny opinionsundersökning enligt Politico.

Dela artikeln

I den senaste mätningen från Quinnipiac University leder Hillary visserligen med två procentenheter mot rivalen, men skillnaden mellan kandidaterna är inom den statistiska felmarginalen.

Donald Trump leder bland männen (47 procent mot 34 procent) och Clinton bland kvinnorna (50 procent mot 33 procent). Av de svarta väljarna uppger 91 procent att de skulle rösta på Hillary, jämfört med 25 procent av de vita männen.

Undersökningen visar att en majoritet anser att ingen av kandidaterna skulle bli en bra president och att hatet och fördomarna i samhället har ökat på grund av presidentvalet.

Opinionsläget kan enklast följas på Real Clear Politics hemsida.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Här tränar Zelenskyjs nazister barnsoldater – hyllas i tysk stats-tv

"Blir stridsklara vid 10 års ålder".. Men att instruktörerna bär Hitlers "partiörn" på uniformerna oroar inte det tyska tv-teamet.0 

USA-förslag till övervakat eldupphör

Diskuteras med EU-länder.. Men än så länge syns inga resultat.0 

USA överväger erkänna ryskt Krim

Men Zelenskyj tänker inte gå med på det.. Och Vladimir Putin har hittills avvisat Trumps fredsförslag.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0