15 månader gammalt spädbarn misshandlat på asylboende

Publicerad 20 juni 2016 kl 19.16
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Ett 15 månader gammal spädbarn misshandlades vid niotiden på söndagskvällen på ett asylboende i Frövi utanför Lindesberg.

Dela artikeln

Barnet fördes till Universitets­sjukhuset i Örebro för vård med okända skador. Barnets pappa, en man i 25-årsåldern, greps och anhölls under natten, skriver polisen.

Asylboendet i Frövi öppnades i höstas och har plats för 120 asylsökare. Polisen har flera gånger larmats till boendet på grund av bråk, hot och ofredanden.

Förra månaden larmades polisen till boendet vid minst tre tillfällen. Bland annat sedan en kvinna i 20-årsåldern ofredats och förföljs av en man i 25-årsåldern. Vid ett annat tillfälle i samband med en misshandel.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD och regeringen: Avlyssna barn utan brottsmisstanke

Tar nya kliv mot polisstat.. "Verkligheten har fört oss till en punkt där vi måste ta till kraftfulla åtgärder."0 

DO röjde hundratals anmälares uppgifter

Myndighetens webbformulär läckte.. Tvingas betala 100.000 kronor efter att känsliga uppgifter om entnicitet och sexuell läggning hamnat på vift.0 

Svenska forskare avlar fram klimatvänliga kossor som fiser och rapar mindre

Så ska framtiden för vår planet säkras.. "85 procent av kornas gaser kommer ut via rapar och 15 procent kommer ut där bak."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0