Terrordådet i Orlando

Sveriges Radio censurerade polisens presskonferens om terrordådet i Orlando

Publicerad 12 juni 2016 kl 18.00
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Sveriges Radio censurerade polisens presskonferens med anledning av nattens terrordåd i Orlando.
– Jag har inte tid att göra några intervjuer nu, säger SR:s ansvarige utgivare till Fria Tider.

Dela artikeln

SR skriver själva på Twitter att de var rädda för att känsliga uppgifter skulle kunna nämnas vid presskonferensen som exempelvis namnet på den terrorist som utfört dådet.

Minst 50 döda i terrordådet i Orlando

Något namn nämndes aldrig vid presskonferensen, däremot avslöjade FBI-talesmannen Danny Banks att terrordådet misstänks ha kopplingar till terrorgruppen Islamiska staten.

Beslutet att på detta sätt censurera en presskonferens från polisen har fått kritik i sociala medier. Vissa frågar sig om SR:s Twitterkonto kapats av någon som försöker framställa radiobolaget i dålig dager.

En av dem som är kritiska är en yrkesverksam polis i Stockholm som tycker att SR:s agerande är "bekymmersamt".

Bild: Twitter.

"Och vissa uppgifter var inte i linje med er värdegrund, eller?" frågar sig en kvinna sarkastiskt syftandes på terroristens etnicitet och misstänkta motiv till dådet. "Vad i helvete?" utbrister en annan kvinna. Några personer tycker att det är hög tid att lägga ned statlig media helt och hållet.

När Fria Tider ringer upp SR:s ansvarige utgivare Olle Zachrison vägrar han svara på frågor kring censurbeslutet.

– Jag har inte tid att göra några intervjuer nu. Du får kolla mitt Twitterkonto. Jag har fullt upp med att jobba med USA-händelserna, säger han.

När Fria Tider, trots det, försöker ställa en fråga till Zachrison om han tror att SR:s censur kan komma att påverka allmänhetens förtroende för den statliga mediejätten lägger han på luren.

Tillsammans med Sveriges Television gör Sveriges Radio av med 7,1 skattemiljarder varje år. De pengarna motsvarar Södersjukhusets i Stockholm årliga budget två gånger om.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Här grips ukrainska organ-kvinnan

Specialiserade sig på mänskliga njurar.. Minst 50 personer offer för den välorganiserade verksamheten.0 Plus

"Nog med prat, det är dags för handling." Har redan stoppat humanitära nödhjälpen – som hämnd för att Hamas inte vill förlänga överenskommen tidsfrist.0 

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0