Situationen i Turkiet
Kaos efter att kurdiska terrorister genomfört ett terrordåd i Şırnakprovinsen, nära gränsen till Syrien och Irak, i december ifjol.

Över 200 döda i självmordsattacker i Turkiet sedan förra sommaren

Publicerad 20 mars 2016 kl 21.14
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Över 200 människor har dödats i sammanlagt sex olika självmordsattacker runt om i Turkiet sedan 20 juli ifjol, skriver AP.

Dela artikeln

Den 20 juli förra sommaren sprängde sig en etnisk kurd i luften och tog 33 andra kurder med sig i döden i ett självmordsdåd i staden Suruç nära gränsen till Syrien. Bomben detonerade under en socialistisk ungdomskonferens och turkiska myndigheter lade skulden för dådet på Islamiska staten.

Sedan dess har ytterligare över 180 personer dödats i självmords­attacker runt om i Turkiet. Det värsta av dem den 10 oktober ifjol då två olika självmordsbombare slog till mot en fredsdemonstration utanför en järnvägsstation i huvudstaden Ankara. 102 människor omkom och även det attentatet skylls på den islamistiska terrorgruppen.

Minst ett av självmordsattentaten, som riktades mot en grupp turister i Istanbul i januari i år, utfördes av en flykting från Syrien som sympatiserade med IS. Tolv tyskar dödades.

Så sent som igår utfördes ännu en självmordsattack på en gågata i Istanbul. Fem människor dödades, inklusive attentatsmannen, och enligt turkiska myndigheter hade han kopplingar till IS.

Ett par av självmordsattackerna kopplas till TAK vilket är en utbrytargrupp ur det kurdiska arbetarpartiet PKK. I det ena faller i februari i år riktades terrorattentatet mot militär personal i Ankara och 29 människor dödades. Vid den andra attacken, den 13 mars, slog en kvinnlig självmordsbombare till mot ett viktigt transportnav i den turkiska huvudstaden och dödade 37 människor.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Utrikes

Sparar miljarder på minskad jämställdhet och mångfald

USA-slakt på värdegrundskonsulter och coacher.. Nu ryker konsultavtal för miljarder med privata utförare av politisk korrekthet.0 

Trump hämnas Netanyahu: Inför sanktioner mot ICC

Senaste draget.. "En fientlig institution som underminerar USA:s och Israels suveränitet."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0