Brottsvåg på badhusen
Växjö simhall & Aqua Mera.

Asylsökande män gick till sexattack mot 11-åriga flickor på badhus

Publicerad 28 januari 2016 kl 16.48

Inrikes. De två 11-åriga flickornas besök på Växjö simhall & Aqua Mera i söndags förvandlades till en mardröm. På plats fanns nämligen en grupp på sju-åtta vuxna asylsökande män som tafsade på flickorna mellan benen och efteråt utsatte dem för våldshot.

Dela artikeln

Flickorna besökte badhuset på söndagseftermiddagen tillsammans med en vuxen kvinna. Pappan till en av 11-åringarna, Mikael Linnander, berättar att de plötsligt blev förföljda av en grupp på sju till åtta utländska män.

– Sedan åker de in i en liten tunnel där det är lite strömt och när de kommer ut igen står killarna där och stoppar dem och trycker upp dem mot väggen, tar dem å brösten och mellan benen och utsätter dem för ett sexuellt övergrepp, säger pappan till Smålandsposten.

Enligt GT stoppades männen, som var 18-20 år, av en utländsk kvinna som bad dem att sluta på ett språk som de kunde förstå. Två av männen avvisades då från äventyrsdelen, men alla fick vara kvar på badhuset i dess helhet.

När flickorna sedan satt på fiket tillsammans med den kvinna de åkt till badhuset med dök männen upp igen och började hota dem med våld.

– De talade varken svenska eller engelska men de försökte skrämma med arga blickar och genom att låtsas slå mot sitt eget ansikte med knuten näve. Tjejerna kände sig absolut hotade, säger Mikael Linnander till GT.

Sexövergreppen polisanmäldes på söndagskvällen. Åsa Änghede, som är tillförordnad platschef för Växjö simhall & Aqua Mera, säger till GT att hon ska kontakta asylboendet där "killarna" bor.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Inrikes

Tidöregeringen: 75 miljoner extra till abort i tredje världen

Ska kompensera för amerikanskt tillbakadragande.. Det som sker i USA nu är "en tragedi", enligt biståndsminister Dousa (M).0 

Stenergard KU-anmäls för aktieklippet

Vänsterpartist bakom anmälan.. "Tydligt att hon deltagit i beslut som också har gynnat hennes egen aktieportfölj."0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0