Informationsblad på romani ska få tiggare sluta utnyttja barn

Publicerad 18 juni 2012 kl 10.53

Inrikes.Utländska tiggare, företrädesvis romer från Östeuropa, utnyttjar ofta barn för organiserad tiggarverksamhet. För att komma till bukt med problemet ska socialarbetare i Sveriges kommuner börja dela ut informationsblad på olika språk.

Gilla artikeln på Facebook

- När allmänheten ringer om att framför allt barn tigger eller vistas i olämpliga miljöer går våra socialarbetare ut. Men det är inte alltid lätt att göra sig förstådd och därför har vi tryckt upp informationslappar som vi kan dela ut, säger Ragnhild Ekelund, enhetschef på socialjouren till GP.

Informationslapparna är skrivna på engelska, slovakiska, rumänska, romani, italienska, tyska och bulgariska och informerar om att det inte är ok att utnyttja barn för tiggeri.

"Vi kommer från socialjouren i Göteborg. Vi skulle vilja prata med er med anledning av att ni tigger tillsammans med ert/era barn. Vi vill att ni följer med oss till socialjourens kontor på Stora Badhusgatan 14 så att samtalet kan hållas med auktoriserad tolk. I Sverige är det inte lämpligt att utsätta ett barn för tiggeri", lyder en av lapparna enligt GP.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0