Rysslands krig mot IS

Här regnar ryska missiler ner över IS

Publicerad 7 oktober 2015 kl 17.59

Utrikes. I ett videoklipp som den ryska militären lade upp på Youtube idag ser man hur ryska flottan i Kaspiska havet avfyrar kryssningsrobotar mot Islamiska staten.

Dela artikeln

Videoklippet kan ses som en uppvisning av de nya korvetter av Buyan-klass som just nu håller på att levereras till den ryska marinen. Tre av de korvetter som avfyrade kryssningsrobotar mot IS levererades så sent som i juli respektive december förra året.

Enligt den ryska militärens hemsida var det missiler ur Kaliber- eller Klub-familjen som avfyrades mot terrorbaser i norra Syrien. Missilerna korsade både Iran och Irak innan de nådde fram till sina mål.

Kryssningsrobotarna har en räckvidd på 250 mil och kan kryssa på en höjd av bara 10-15 meter hela vägen fram till målet. Sista sträckan "spurtar" missilerna genom att öka farten till mer än två gånger ljudets hastighet för att göra det svårare för fienden att komma undan eller försvara sig.

Kommandocentraler, vapendepåer, fabriker för bombtillverkning och träningsläger för terrorister var de huvudsakliga måltavlorna för raketattacken. Ryssland bombade mål i såväl Idlib och Aleppo, där västunderstödda islamistiska rebellgrupper håller till, som IS självutropade huvudstad al-Raqqah.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Danmark skickar Nato-soldater till Ukraina

Rundar USA med egen "utbildningsstyrka".. Men Ryssland varnar för att de kan dödas vid attacker mot legitima militära mål.0 

Klaus Schwab avgår med omedelbar verkan

Lämnar efter skriverierna.. "Jag beslutat att avgå från posten som ordförande och styrelseledamot".0 

Påve Franciskus har avlidit – blev 88 år

Sågade makthavarnas kamp mot yttrandefrihet i ett sista tal.. Ingen fred utan "fri tanke, yttrandefrihet och respekt för andras synsätt".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0