Asylkaoset

Här har invandrarna slagit läger mitt på kyrkogården

Publicerad 25 september 2015 kl 09.56

Utrikes. På en ortodox kyrkogård utanför den kroatiska staden Tovarnik nära gränsen till Serbien har hundratals invandrare från tredje världen slagit sig ned.

Dela artikeln

Bilderna på de invällande invandrarna som satt upp tält, sprider skräp omkring sig och i några fall till och med ligger och sover på gravarna rör upp starka känslor på Balkan.

Ett videoklipp från de kyrkogårdsockuperande invandrarna har bland annat visats av brittiska "Channel 4" och såväl kroatiska som serbiska tidningar har uppmärksammat händelsen.

En serbisk tidning kallar invandrarna "morbida" som på ett så respektlöst sätt slagit läger på en kyrkogård.

Kyrkogården ligger på kroatisk mark på gränsen till Serbien och längs en sträcka där gränsen inte utgörs av floden Donau. Invandrarna hoppas på att bli insläppta i Kroatien så de kan ta sig vidare norrut till länder som Tyskland och Sverige där generösa bidrag väntar på dem.

Kroatiens regering hade för bara ett par veckor sedan en välkomnande inställning gentemot invandrarna och gick då till hätsk attack mot den ungerska regeringen för att de försökte stoppa invällandet. Sedan Ungern stängt sin gräns och invandrarna istället tagit sig in i tiotusental i Kroatien har den kroatiska regeringen nu själva försökt få stopp på inflödet.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Vadderat täcke i brons ska hedra Akilovs terroroffer på Drottningatan

Åtta år sedan Rakhmat Akilovs terrordåd. Idag invigs ett nytt minnesmärke – "Sanctuary" – i på Sergels torg.0 

Ekonominyheter

Svensk vindkraft en ekonomisk katastrof

Går back med 35 procent om året.. Forskarnas siffror visar ohållbara investeringar i "hållbarhet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Mer från Utrikes

EU:s tredje världskriget-reklam: "Så överlever du i 72 timmar"

Kommissionens bisarra "influencer"-video får kritik.. "Förklaringen verkar tyvärr vara att Bryssel förbereder sig för krig".0 

Flicka högg ihjäl invandraren under sexattacken – åtalas

"Jag tror jag precis dödade någon".. Men 20-åringen vägrar be anhöriga till sitt 64-åriga afrikanska "brottsoffer" om ursäkt.0 

Frankrike anklagar USA för valpåverkan efter kritik mot Le Pen-domen

Reagerar kraftigt på Trumps kritik.. Premiärministern: USA "försöker bygga en illiberal internationell rörelse av skamlöshet".0 

Även Eric Zemmour döms efter att ha utmanat Macron

Judiske kandidaten fälls för Förintelseförnekelse.. Åker liksom Marine Le Pen dit efter att ha ställt upp mot Macron i presidentvalet 2022.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0