Knivmorden på Ikea

Ikeamördaren ska psykundersökas

Publicerad 25 augusti 2015 kl 16.12

Inrikes. Den 35-årige eritrean som har erkänt dubbelmordet på Ikea i Västerås ska genomgå en stor rättspsykiatrisk undersökning, rapporterar Dagens Nyheter.

Dela artikeln

Innan den rättspsykiatriska undersökningen kan påbörjas ska mannen vårdas för de självförvållade skador han drog på sig i samband med knivattacken.

– Tingsrätten har beslutat om en stor rättspsykiatrisk undersökning. Men den har inte kunnat påbörjas än, eftersom han fortfarande befinner sig under vård, säger vice chefsåklagare Eva Morén till Dagens Nyheter.

Åklagaren vill inte svara på huruvida några misstankar kvarstår mot den 23-årige eritrean som befann sig på Ikea tillsammans med 35-åringen när morden begicks.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Inrikes

Tidöregeringen: 75 miljoner extra till abort i tredje världen

Ska kompensera för amerikanskt tillbakadragande.. Det som sker i USA nu är "en tragedi", enligt biståndsminister Dousa (M).0 

Stenergard KU-anmäls för aktieklippet

Vänsterpartist bakom anmälan.. "Tydligt att hon deltagit i beslut som också har gynnat hennes egen aktieportfölj."0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0