Sentios opinionsmätningar
Applåder under Socialdemokraternas valvaka 2014. Sedan dess har partiet tappat 7 procentenheter i väljaropinionen.

Socialdemokraterna kommenterar inte det stora raset

Publicerad 23 juli 2015 kl 12.44

Politik. Socialdemokraterna säger att man inte har någon kommentar till det stora raset i väljaropinionen sedan riksdagsvalet förra hösten.

Dela artikeln

Partiet har sedan dess tappat 7 procentenheter av väljarstödet, mer än var femte väljare, och enligt en färsk opinionsundersökning från Sentio Research flyr väljarna i första hand till Sverigedemokraterna.

– Inte för närvarande, inte just nu, svarar riksdagsledamoten och presstalesmannen Sam Assadi på frågan om man vill kommentera siffrorna.

Han ber därefter att få återkomma efter att ha pratat med partisekreterare Carin Jämtin, men när han ringer upp igen har han fortfarande inget besked och säger att han inte lyckats få tag på någon partiföreträdare som kunnat eller velat uttala sig.

– För närvarande kommer vi inte att kunna kommentera, så så är det, säger han.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0