Konflikten i Ukraina

Högra sektorn vägrar retirera från Mariupol

Publicerad 26 mars 2015 kl 15.04

Utrikes. Den militanta organisationen Högra sektorn vägrar att lyda det ukrainska försvarsdepartementets order och retirera från sina positioner i Mariupol. Det uppger organisationens talesman Artiom Skoropadskij.

Dela artikeln

– Vi kan inte lämna dessa marker, som under en lång tid begjutits med ukrainarnas blod, säger Skoropadskij enligt Ukraine Today.

Han underströk också att endast organisationens ledare, Dmitrij Jarosj, kan utöva kommando över Högra sektorn.

Försvarsdepartementet har beslutat att samtliga så kallade frivilliga bataljoner ska lämna stridszonen i Mariupol före den 1 april – en order som den högerextrema organisationen alltså vägrar att lyda.

Enligt Ukrainas generalstab har Högra sektorns medlemmar fått ett erbjudande om att uppgå i Ukrainas reguljära armé, men organisationen har ännu inte gett något besked i den frågan.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Utrikes

Epstein-vittnet Virginia Giuffre död i självmord

Tog sitt liv vid 41 års ålder i Australien.. Hon var en av huvudvittnena när Ghislaine Maxwell dömdes till fängelse.0 

Norges statsminister: "Jag hyllar Trump"

Jonas Gahr Støres beröm i Vita huset.. "Han har tagit mycket viktiga initiativ för att få slut på detta krig."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0