Spänningarna i Europa
Marine Le Pen

Le Pen: EU-ledningen är USA:s lakejer

Publicerad 9 februari 2015 kl 13.21

Utrikes. Nationella frontens partiledare Marine Le Pen riktar nu hård kritik mot EU-etablissemanget, som hon menar går i Washingtons ledband i Ukraina-konflikten.

Dela artikeln

Le Pen kallar EU-ledningen i Bryssel "amerikanska lakejer" för deras hållning i konflikten i Ukraina. Hon anklagar vidare den amerikanska regeringen för att försöka starta "ett krig i Europa" och expandera Nato mot Rysslands gränser.

– När det kommer till Ukraina beter vi oss som amerikanska lakejer, sade Le Pen tidigare till fransk press under söndagen.

Kritikens tyngdpunkt har legat på att påtala EU-etablissemangets brist på självständighet från Washington. Men Le Pen har också anklagat europeiska ledare för att ignorera den ukrainska regeringens bombningar av civila.

I september förra året gjorde Le Pen ett uttalande i Le Monde angående krisen i Ukraina där hon sade EU har förvärrat situationen genom att försätta landet i en utpressningssituation där det tvingats välja mellan Europa och Ryssland, skriver RT.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0