Konflikten i Ukraina
Svenske Leo Sjöholm, 31, stupade i strid i Ukraina på torsdagen.

Svensk stupad i Ukraina

Publicerad 10 januari 2015 kl 22.58

Utrikes. En 31-årig man från Skåne har stupat i Ukraina. Mannen ingick i den omstridda Azovbataljonen som till stor del består av tillresta nationalister som slåss som frivilligsoldater i inbördeskriget mellan regeringen i Kiev och ryska separatister. Han ska ha dött i en olycka under en militär transport.

Dela artikeln

Den svenske nationalisten Mikael Skillt, som är operativt ansvarig för de svenskar som strider som frivilliga i Ukraina, bekräftar på Twitter att den döde svensken heter Leo Sjöholm. Enligt folkbokföringsregistret är den stupade svensken hemmahörande i Trelleborg och född 1983.

Enligt Azovbataljonens sida på VKontakte ska den nu avlidne mannen ha varit instruktör i bataljonen och han är enligt dem den första av de utländska frivilligsoldaterna att stupa i strid.

"Sjöholm befinner sig nu i Valhall med sina kamrater och förfäder", skriver bataljonen på VKontakte.

Närvaron av svenska soldater i Ukraina är kontroversiell men inte olaglig enligt svensk rätt. När Mikael Skillt i våras berättade om sina erfarenheter från kriget i Ukraina i en Fria Tider-intervju valde den ryska regeringen att kalla upp Sveriges ministerråd vid ambassaden i Moskva för att diskutera uppgifterna i artikeln, enligt Ria Novosti.

"Vi förutsätter att den svenska regeringen vidtar snabba åtgärder för att undersöka om svenskar begår brott mot medborgarna i sydöstra Ukraina", skrev en representant för ryska UD i ett uttalande.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0