Moskébränderna
Ismail Sheikh Muktar Sharif

Muslimer kräver "bönelokalsgaranti"

Publicerad 3 januari 2015 kl 15.49

Inrikes. Ismail Sheikh Muktar Sharif, som är lokalordförande i Linköping för organisationen "Svenska muslimer för fred och rättvisa", kräver en "bönelokalsgaranti".

Dela artikeln

Bakgrunden till det är moskébranden i Eskilstuna, som det spekulerats i att den skulle kunna vara anlagd, samt attentatet och attantetsförsöket mot en bönelokal i Eslöv respektive moskén i Uppsala.

Se även
Fortfarande inget som tyder på att branden var anlagd
Säpo: Inget pekar på politiska motiv

– Vi vill att kommunen inför en bönelokalsgaranti och står för uppbyggnadskostnaderna om en bönelokal blir utsatt för attentat, sade han till corren.se i torsdags.

Ismail Sheikh Muktar Sharif menar att en sådan garanti skulle fungera som en "garanti för religionsfrihet" och att pengarna till garantin tas från allmänna skattemedel. Han talar dessutom om "islamofobi" och hävdar att antimuslimska hatbrott i synnerhet drabbar kvinnor som bär slöja.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Zelenskyj visar upp infångad kines

Anklagar nu ryssarna för att använda kinesiska soldater i kriget. "Putin kan tänka sig att göra vad som helst – utom att avsluta kriget."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0