Priset på ett fat brent råolja sjönk under tisdagen ned under 66 dollar – det lägsta oljepriset sedan september 2009. Anledningen uppges vara en ökad oro för ett oljeöverskott där tillgången på olja överstiger behoven, rapporterar Reuters.
Oljepriset väntas ligga kvar omkring 65 dollar per fat under åtminstone det närmaste halvåret, enligt källor inom oljejätten Kuwaits statliga oljeindustri.
Daniel Ang på börsmäklaren Phillip Futures tror till och med att priset kan komma att fortsätta sjunka efter årsskiftet och fortsätta ned till 60 dollar fatet fram till februari nästa år.
– Även om det talas mycket om att oljepriset nått sin botten, så ser vi inte hur en återhämtning skulle vara möjlig utan tydligare incitament, sade han.
Priset på brentolja har gått ned med mer än 40 procent sedan juni månad med en tilltagande nedgång under november. Det sjunkande oljepriset har haft effekter även på bensinpriset i Sverige, men någon minskning av bensinpriset med 40 procent har inte de svenska bilägarna fått uppleva.