Kaplanaffären
Sekulära muslimer är ense om att ministern Mehmed Kaplan är islamist, enligt Nalin Pekgul.

"Bostadsministern är islamist"

Publicerad 14 oktober 2014 kl 07.01

Inrikes. Sveriges nye bostads- och stadsutvecklingsminister, den 43-årige turken Mehmet Kaplan (MP), driver en dold islamistisk agenda. Det hävdar den kurdiska S-profilen Nalin Pekgul i en debattartikel i Dagens Industri.

Dela artikeln

Enligt Pekgul finns det "få sekulära muslimer" som tvivlar på att den miljöpartistiske ministern i själva verket är islamist, rapporterar Expressen.

Hon hänvisar bland annat till ett av Kaplans uttalanden i turkisk media, där bostadsministern hävdar att anledningen till att unga muslimer går med i terrororganisationen Isis är att Sverige och andra europeiska länder är "islamofobiska". Enligt Kaplan kan problemet lösas med att de redan skattefinansierade moskéerna i Europa får ännu mera skattepengar.

"På grund av rädsla för att stämplas som islamofob vågar ingen ifrågasätta Mehmet Kaplan och hans dolda agenda. Det här är inget annat än ett svek mot de människor som i första hand drabbas av islamisternas intolerans och förtryck", skriver Nalin Pekgul i Dagens Industri.

Kaplan, som tidigare var ordförande i den kontroversiella skattefinansierade organisationen Sveriges unga muslimer (SUM), fick i somras kritik efter att ha jämfört muslimer som åker till Mellanöstern för att göra jihad med svenskar som reste till Finland för att försvara landet mot den sovjetiska invasionen under andra världskriget.


Nyheter från förstasidan

Tyskland vill bli mästrande stormakt

Rabiat tonläge i nytt regeringsavtal. Ska rusta upp och göra sig redo att läxa upp andra EU-länder, yttre hot och inre fiender.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Antalet utvecklingsstörda barn skenar

I hundra kommuner har särskolan mer än fördubblats.. Skolverket: "Vi ser inte någon tydlig förklaring till varför".0 

Gängen öppnade starkt i påskhelgen

Flera explosioner i landet på långfredagen.. "Obegripligt för vi har ju tillsatt utredningar?..."0 

Humana straff för klimataktivister som orsakade två mil lång bilkö

Gruppen blockerade riksväg 73.. Men påföljderna blir mycket lindriga – och chansen är god att slippa straff i hovrätten.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0