Ebolautbrottet i Afrika

Nära 4.000 döda i ebola

Publicerad 9 oktober 2014 kl 16.56

Utrikes. Antalet offer för Ebolaepidemin i västra Afrika har stigit till minst 3.879 personer av totalt 8.033 smittade. Det visar Världshälsoorganisationen senaste statistik, enligt Reuters.

Dela artikeln

Siffrorna gäller antalet offer för Ebolaviruset  som hade registrerat i västafrikanska länderna den 5 oktober, skriver organisationen.

Enligt Världshälsoorganisationen finns det ingenting som tyder på att epidemin är på väg att kunna kontrolleras. I de hårdast drabbade länderna, Liberia och Sierra Leone, råder fortfarande en akut brist på vårdplatser för smittade.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Utrikes

Trump hämnas Netanyahu: Inför sanktioner mot ICC

Senaste draget.. "En fientlig institution som underminerar USA:s och Israels suveränitet."0 

USA förbjuder män inom damidrott

"Med denna order är kriget mot damidrotten över".. Nu ryker transvestiterna inom USA:s samtliga damidrottsgrenar.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0