Sverigebilden

Norska Aftonbladet: "Sverige behöver hjälp"

Publicerad 23 september 2014 kl 12.12

Inrikes. Sverige har Europas överlägset mest extrema invandring från tredje världen, samtidigt som myndigheterna gör allt för att mörklägga de sociala och ekonomiska kostnaderna för den förda politiken. Läget börjar nu bli riktigt allvarligt, och även grannländerna har anledning till oro, varnar författaren och akademikern Elin Ørjasæter i Aftonbladets norska systertidning Aftenposten.

Dela artikeln

I Sverige är alla partier utom Sverigedemokraterna överens om att invandringen till landet är "lönsam".

Samtidigt har politikerna gjort allt som står i deras makt för att försvåra för forskare att kontrollera om påståendet verkligen stämmer, skriver Elin Ørjasæter i Aftenposten.

Exempelvis vägrar svenska SCB, till skillnad från sina motsvarigheterna i grannländerna, att publicera uppgifter om hur invandrargrupper från olika regioner skiljer sig åt när det gäller utbildning och sysselsättning.

"Sug på den. Just sysselsättning och utbildning är de viktigaste uppgifterna om hur det faktiskt går för folk. Och lika viktigt: För att garantera välfärdsstatens fortlevnad måste vi kunna förutsäga ungefär hur stor del av befolkningen som kommer att arbeta vid en viss tidpunkt. Det kan inte svenskarna", konstaterar Ørjasæter.

I Norge och Danmark, där myndigheterna redovisar just den typen av data, har man kommit fram till att det i första hand är invandringen från tredje världen som är problematisk. Men i Sverige slås alla invandrare samman i gruppen "utländsk bakgrund", vilket gör det väldigt svårt att spå om hur olika typer av invandringsvågor påverkar välfärden.

En annan central fråga, hur olika invandrargrupper klarar sig i efterföljande generationer, mörkläggs också i den svenska statistiken.

"Hur det går med de efterkommande, invandrarnas barn, följs av forskningen både i Norge och Danmark. I Sverige registreras de som 'inrikes födda', det vill säga som etniska svenskar", skriver Elin Ørjasæter.

Hon fruktar vidare att det svenska invandringskaoset riskerar att drabba även grannländerna i framtiden.

"Sverige har den största invandringen från tredje världen och den mest liberala invandringspolitiken i Norden. En ansvarsfull regering skulle naturligtvis kombinerat en sådan politik med att följa utvecklingen så gott som möjligt. Men när Sverige kombinerar sin unika invandringspolitik med att också ha sämst kunskap om invandrare så bör vi som grannar vara oroliga."

Ørjasæter förordrar därför att Norge och Danmark gemensamt går in och hjälper svenskarna genom att skapa och finansiera en forskningsstiftelse som objektivt och utan skygglappar kan granska den svenska invandringspolitiken.

"Svenskarna behöver faktiskt hjälp. Avancerad ideologisk blockering gör dem oförmögna att hjälpa sig själva", skriver Elin Ørjasæter i Aftenposten.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Federley gör comeback som C-politiker

Ångrar inget: "Jag var ett liberalt villebråd.". Hävdar nu att det var "trollfabrikers" fel att han fick kritik för pedofilhistorien. 0 

Kristersson avvaktar när EU:s krigsplaner spricker

Macrons EU-armé verkar stanna på ritbordet.. Även Ursula von der Leyens mål om 800 miljarder euro i försvarsutgifter ser skakigt ut.0 

"Sverige inför euron redan i år"

Tidigare statssekreteraren PM Nilsson säker.. Tror att Magdalena Andersson kommer ta initiativet.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0