Sverigebilden

Ny skarp Sverigekritik i New York Times

Publicerad 22 september 2014 kl 18.45

Inrikes. Det svenska politiska etablissemanget är fullkomligt låst vid att till varje pris föra västvärldens mest extrema asylpolitik – och bekämpa alla som säger emot. Det skriver Hugh Eakin, som är senior editor på vänsterliberala New York Times.

Dela artikeln

Fria Tider uppmärksammade i förra veckan hur nordenvetaren Benjamin Teitelbaum i New York Times beskriver Sverige som en sorts bananrepublik där medborgare som kritiserar den extremt kostsamma invandringspolitiken utsätts för systematiskt våld och trakasseras av tidningar som exempelvis Expressen.

Nu publicerar den ansedda tidningen ytterligare en op-ed med ett snarlikt budskap. Hugh Eakin målar upp en riktigt dyster bild av det tidigare föregångslandet Sverige, en bild som förmodligen är svår att greppa för utländska iakttagare.

Inte nog med att Sverige i absoluta tal tar emot flest asylsökare i hela Europa, och till skillnad från de flesta andra länder omedelbart delar ut permanenta uppehållstillstånd. Politiken förs dessutom på bekostnad av all annan välfärd för svenskar, konstaterar Eakin.

"Det spelar ingen roll att Sverige har en tvåsiffrig ungdomsarbetslöshet. Att det har utbrutit kravaller i Stockholms invandrarförorter. Att det råder akut bostadsbrist för nyanlända. Eller att svenska Migrationsverket kräver ett extra budgettillskott på knappt 50 miljarder kronor under de kommande åren."

New York Times-redaktören reagerar också på Fredrik Reinfeldts tal inför valet, då den nu avgående statsministern bad skattebetalarna att "öppna sina hjärtan" för den rekordhöga invandringen från tredje världen.

"Utspelet orsakade ett ramaskri – inte för att det verkade innebära att flyktingar ska gynnas före svenskar, utan helt enkelt för att det antydde att flyktingpolitiken måste övervägas på ekonomiska grunder."

Hugh Eakin är fascinerad över skillnaden i politiskt klimat mellan Sverige och Norge och konstaterar att förklaringen är att Sverige är ett betydligt mer auktoritärt land.

"I Sverige har en hårt kontrollerad invandrarvänlig konsensus drivit en extremt liberal invandringspolitik och tabubelagt alla frågor om sociala och ekonomiska kostnader. I Norge har en stark tradition av yttrandefrihet och effektiv förvaltning skapat en tuffare inställning till vilka flyktingar, och hur många, man ska ta in."


Nyheter från förstasidan

Rumänien: Valvinnaren stängs av från valet

Presidentkandidaten Georgescu får inte ställa upp igen. Stängs av från demokratin efter att ha anklagats för att vara rasist.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0