Val 2014
Jimmie Åkesson under valvakan igår.

Därför får SD så många mandat

Publicerad 15 september 2014 kl 18.42

Politik. Sverigedemokraterna ser ut att få oproprtionerligt många riksdagsmandat efter söndagens riksdagsval.

Dela artikeln

Trots att SD inte fick dubbelt så många röster som det fjärde största partiet, Miljöpartiet, så visar Valmyndighetens preliminära mandatfördelning att partiet ändå får mer än dubbelt så många mandat som MP – MP fick enligt den preliminära rösträkningen 6,8 procent av rösterna medan SD fick 12,9.

De 49 mandat som SD, preliminärt, blivit tilldelade motsvarar över 14 procent av riksdagsmandaten – mer än en procentenhet mer än den andel röster partiet fick i valet. Den stora skillnaden kan inte helt förklaras bort med att gruppen "övriga partier" samt Feministiskt initiativ fick omkring fyra procent av väljarstödet.

Förklaringen finner man istället i det svenska valsystemet och hur mandaten är fördelade på 310 så kallade fasta mandat för de olika riksdagsvalkretsarna samt 39 utjämningsmandat. I egenskap av tredje största parti drar SD en vinstlott vid mandatfördelningen genom att ofta få gå före i kön när mandaten delas ut med de så kallade jämförelsetalen.

I exempelvis Norrbottens län ser 11 procent ut att räcka för att ge SD ett av de åtta mandaten i valkretsen, i Västra Götalands läns södra valkrets kniper SD ett av de sex mandaten efter att ha fått 15,1 procent av rösterna och i Västmanlands län tar SD hem hela två av tio mandat – varav två utjämningsmandat, trots att man inte når upp till ens 15 procent av väljarstödet.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0