Konflikten i Ukraina

154 av de döda var holländare

Publicerad 18 juli 2014 kl 06.23

Utrikes. 154 av dem ombord på det flygplan som igår sköts ned över ukrainskt luftrum var holländska medborgare.

Dela artikeln

Därmed är olyckan den värsta Holland drabbats av sedan mars 1977. Då kolliderade ett KLM-flygplan med ett flygplan från Pan Am på flygplatsen i Teneriffa; den värsta flygolyckan någonsin räknat i antal omkomna.

Förutom de 154 holländska medborgarna stod det natten till fredagen klart att 45 av dem ombord var från Malaysia, inklusive planets besättning på 15 personer samt två spädbarn. Vidare var 27 australiensiska medborgare, 12 från Indonesien, 9 från Storbritannien, 4 från Tyskland, 4 från Belgien, 3 från Filippinerna och 1 från Kanada. Nationaliteten för 41 av de ombordvarande hade under natten ännu inte offentliggjorts.

I Kiev samlades under torsdagskvällen hundratals människor för att lägga blommor utanför den holländska ambassaden och för att visa sin omtanke för de omkomna och deras anhöriga.

Det var under natten ännu inte klarlagt vem det var som skjutit ned det malaysiska flygplanet; oberoende experter hävdade däremot att både Ukraina, Ryssland och rebellerna i östra Ukraina förfogar över vapensystem som kan skjuta ned ett passagerarplan på 10.000 meters höjd. Rebellerna misstänks förfoga över luftvärnssystemet Buk, även känt som SA-17, som ukrainska armén övergivit. Det är dock omtvistat om de besitter tillräcklig kompetens och utrustning i övrigt för att kunna använda det.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Mer från Utrikes

Bilderbergboss blir Norges finansminister

Stoltenbergs nya jobb.. Utnämndes till Bilderberg-chef så sent som i december.0 

USA-bistånd gick till att göra andra länder mer PK

Vita huset: "Vansinne", "skit".. Finansierade transteater i Colombia, PK-musikal på Irland och "inkluderande" arbetsplatser i Serbien.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0