Konflikten i Ukraina
En sovjettillverkad SU-25 har erövrats av rebellerna utanför Lugansk.

Separatister tog över stridsplan

Publicerad 13 juli 2014 kl 21.18

Utrikes. De ryskspråkiga separatisterna i östra Ukraina ska ha slagit tillbaka två anfall med stridsvagnar och skjutit ned flera stridsplan. Minst ett av planen har tagits över i fungerande skick och används nu för att bomba revolutionsregeringens styrkor i Aleksandrovsk.

Dela artikeln

Separatisternas militära ledare Igor Strelkov uppger enligt BBC att hans trupper har slagit tillbaka två anfall med mekaniserade betaljoner, där den ena bestod av 40 och den andra av 70 stridsvagnar.

Samtidigt kommer uppgifter om att rebellerna ska ha skjutit ned två stridsplan av typen Su-25 och erövrat ett tredje plan i fungerande skick under fredagen. Piloten tvingades nödlanda och rebellerna kunde då ta över planet.

Det fungerande planet används nu för att bomba revolutionsregeringens styrkor i närheten av Aleksandrovsk, enligt rysk tv.


Nyheter från förstasidan

Kritik när Expressen hyllar "gravid man"

"Melvin, 25" ska föda en dotter. Reaktionerna: "Vad faan är detta, Expressen?"0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Utrikes

"Nog med prat, det är dags för handling." Har redan stoppat humanitära nödhjälpen – som hämnd för att Hamas inte vill förlänga överenskommen tidsfrist.0 

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0