Bulletin.nu
Andrew Rosenthal.

New York-liberal tar över Bulletin

Publicerad 8 april 2021 kl 05.11

Media. Efter den senaste tidens tumult har nyhetssajten Bulletin nu återlanserats. Andrew Rosenthal, som tidigare arbetade på New York Times, tar över som chefredaktör.

Dela artikeln

Andrew Rosenthal lämnade år 2016 rollen som opinionschef på vänster­tidningen New York Times.

På senare år har han uppmärksammats för sin Twitter-baserade kamp mot så kallad rasism, som han anser att vita människor är kollektivt skyldiga till. Han är en stark motståndare till Donald Trump och Republikanerna.

Andrew Rosenthal uppger för Vanity Fair att han inte pratar svenska och att det lilla han vet om Sverige bland annat bygger på en Hollywood-filmatisering av en Stieg Larsson-deckare som han har sett. Han kallar sig för "Mr Establishment" (herr Etablissemang) och förklarar också att Bulletin kommer att ha ungefär samma politiska inriktning som det styrande vänsterpartiet Demokraterna i USA.

– Genom att rekrytera en av USA:s tyngsta journalister importerar vi kunskapen för att höja standarden på svensk journalistik, säger Tino Sanandaji, Bulletins grundare, på sajten.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Media

Här gör SVT-reportern bort sig inför Trump

Fouad Youcefi, 36, väckte skratt i Vita huset.. "Herr president, om... eh... om... ehm... jag glömde min fråga. Eh..."0 

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0